Palubka

Kvalita Šířka Síla Delka,m  Materiál: Smrk, borovice, cedr, modřín
A 96 - 146 mm 12,5-21 mm 2 - 4 m  obklad b 0516obklad a 0516
B
C

Podlahovka

Kvalita Šířka Síla Delka,m  Materiál: Smrk, borovice, cedr, modřín
A 95 - 46 mm 28 - 45 mm 2 - 4 m  podlahova palubka 0516
B
C

Srubovka

Kvalita Šířka Síla Delka,m  Materiál: Smrk, borovice, cedr, modřín
A 96 - 146 mm 20-36 mm 2 - 4 m  obklad c 0516
B
C

Hranol

Kvalita Šířka Síla Delka,m  Materiál: Smrk, borovice, cedr, modřín
AB 20 - 60 mm 20 - 60 mm 2 - 4 m  obklad a 0523
C

Prkna

Kvalita Šířka Síla Delka,m  Materiál: Smrk, borovice, cedr, modřín
AB 95 - 150 mm 19 - 45 mm 2 - 4 m  obklad a 0522
C

CEDR

Cedr je odolní vůči vlhkosti, hnilobě a napadení
škůdci. Žádné kroucení, vysoká stabilita, dlouhá životnost, nádherná vůně. Ve
svém přirozeném neošetřeném stavu má nádhernou strukturu kombinovanou s paletou
teplých měkkých tónů, od lehkého jantaru až po tmavomedovou hnědou. Zůstává
stále lehce aromatický. Díky svým vlastnostem je to nejlepší materiál pro obložení

 

Obkladové palubky jsou dodávány v těchto tvarových profilech:

  • klasický profil / krátké pero KP /
  • obkladové palubky - tatranský profil

Převážná většina obkladových palubek je dovážena ze zahraničí / Německo /.
Palubky dovážené ze zahraničí se pohybují v délkách od 2100 do 5100 mm. Jsou dodávány v tloušťkách o d 12,5 do 19 mm. Šíře je 96, 121 a 146mm.

Palubky v tloušťkách 12,5 mm se doporučují využívat pro vnitřní obklad. Silnější naopak pro obklad vnější. Palubky o tloušťce 19 mm jsou především určeny na štíty a podhledy u budov, jež jsou vystaveny nadměrnému slunečnímu a povětrnostnímu vlivu / horské chaty atd./.
Palubky nabízíme ve třídách A/B, B/C, C

Ošetření palubek

Dřevěné obklady jsou uměle vysušeny. Palubky určené pro vnitřní použití je nutno po dobu minimálně 10 - 14 dnů ( dle jejich tloušťky ) uložit v místnosti jejich použití. Palubky ukládáme ve vodorovné poloze , svázané uprostřed a po obou koncích.obkladové palubky - obrázek V případě, že jsou zataveny do folie , je nutno tuto folii odstranit. U podlahových palubek postupujeme obdobně, avšak doba jejich uložení v místnosti jejich použití je delší ( vzhledem k jejich tloušťce ) a to minimálně 20 - 30 dnů. Vlhkost podlahových palubek při pokládce by měla dosahovat 10 % vlhkosti Palubky ukládat pouze do vyschlých prostor - pozor na vlhkost způsobenou zednickými pracemi. Poznámka : palubky a latě se musejí dále ošetřit / upravit / a to buď lakováním nebo mořením.


Z architektonického hlediska jsou obklady stěn i stropů konstrukce, jejichž prostřednictvím změníme vzhled i vlastnosti místnosti, a tím i její působení. Materiály použité jako obklady pak ovlivňují psychiku i subjektivní pocity osob , které se v místnosti zdržují nebo ji pravidelně užívají. Výběr obkladových materiálů není jen otázkou módy. V rezidencích, veřejných budovách či kancelářích významných firem nebo institucí jsou dřevěné obklady stálicí.
Obkladové palubky jsou vhodné pro použití v interiérech i v exteriéru.
Prodáváme palubky hoblovaných profilů od certifikovaných zahraničních i tuzemských výrobců, protože naše výrobní normy jsou přísnější, než normy dováženého zboží z východních zemí. Toto má vliv na konečnou kvalitu palubkové lamely.

Využití dřevěných obkladových palubek

Dřevěné obklady vnitřních stěn a stropů bývaly nedílnou součástí zvláště bohatých interiérů. Měly zde kromě estetické funkce především praktickou funkci – zateplovaly prostor a tlumily hluk. Později se začaly v různých módních obdobích používat, především jako estetický doplněk i v interiérech běžných domů. Jako tepelná, a především zvuková izolace slouží v divadlech, kinosálech, hudebních síních a podobně, v restauracích se mohou stěny obkládat kvůli mechanické ochraně jejich povrchu a tím i snazšímu udržování hygieny, v koupelnách chrání stěny proti vlhkosti, podobně jako obklady keramické či skleněné. V této místnosti můžeme dřevem v závislosti na svém vkusu a finančních možnostech obložit stěny, vanu či podlahu v celé místnosti nebo jen ve sprchovém koutu. Mělo by ale spíše jít o tropické dřeviny, které jsou tvrdé a mastné, a tedy odolné proti vodě.
V současné době se k dřevěným obkladům opět více vracíme. Nejen v interiéru – zde především z důvodů estetických, neboť zvláště kazetové či deskové obklady působí velmi dekorativně, ale i v exteriéru, kde plní funkci omítky a částečně i zateplení.
Ovšem jak vnitřní, tak venkovní obklady mají své zákonitosti, které musíme dodržovat, aby splnily očekávání a zůstaly funkční a v dobrém stavu co nejdelší dobu.
Primárním materiálem je pro tyto obklady masivní dřevo, z něj především borovice a smrk, pro svou kvalitu a texturu jsou vysoce ceněny modřín, bříza a především dub, z materiálů na bázi dřeva pak plošné aglomerované materiály – nejčastěji OSB a MDF desky, méně již překližky a laťovky.

Technické údaje dřevěných obkladových palubek

Materiálem pro výrobu dřevěných obkladových palubek je kvalitní a převážně jehličnaté středové řezivo – smrkové, borové, modřínové a olšové.
Vlhkost palubkových lamel je všeobecně kolem 12 %. Norma předepisuje vlhkost při dodání, a to v rozmezí 12 ± 2 %, u podlahových lamel 10 ± 2 %.
Palubkové lamely se člení do tříd kvality A, AB, BC a C, které by měly odpovídat ČSN 492110. Jsou případy, především s materiálem z východních států, že tato norma neodpovídá. Pro venkovní obklady stěn se k větším vlhkostním vlivům doporučují používat silnější profily obkladových palubek (síly 19 mm a více), pro účely interiérové většinou postačují obkladové palubky slabší (od 12 mm).
Instalace obkladových palubek
Aplikace jakéhokoliv stavebního materiálu vyžaduje vždy určité technologické a konstrukční zásady. Montáž dřevěných palubek rovněž nelze nikterak podcenit. S ohledem na materiál – dřevo, jakožto hygroskopický materiál (podléhá vlivům vody a vlhkosti – bobtnání, sesychání).
Palubky určené na vnitřní obklady se doporučují před montáží zhruba na 14 až 30 dní uložit na budoucí místo určení. Doba takovéto „aklimatizace" závisí na tloušťce materiálu palubek . Samozřejmností je čisté a vyschlé prostředí s rovným podkladem a teplotou, která odpovídá celoroční interiérové (18–25ºC) a palubky je potřeba vybalit z neprodyšné fólie.
U obkladů v exteriérech je kromě povrchové úpravy důležitá i tzv. „konstrukční" ochrana dřeva. Dobré a kvalitní nátěry zaručí palubkovému obkladu delší životnost a sníží náklady na údržbu.